Το γνωστό παραμύθι “Jack and the beanstalk” – “Ο Τζακ και η φασολιά” παρακολουθήσαν τα παιδιά του νηπιαγωγείου μας και οι μαθητές της Α΄ και Β΄ δημοτικού σήμερα στο θέατρο του δημοτικού μας σχολείου από το αγγλόφωνο παιδικό θέατρο English Theatre Club.

Ο Τζακ και ο πατέρας του είναι τόσο φτωχοί που αναγκάζονται να πουλήσουν την αγαπημένη τους αγελάδα, τη Milky. Ο Τζακ την πουλάει σε έναν άγνωστο για πέντε μαγικά φασόλια! Εκεί αρχίζουν όλα τα μαγικά και τα περίεργα! Τραγούδια, χοροί, παραδοσιακοί στίχοι και διαδραστικά παιχνίδια ομόρφυναν την αγαπημένη ιστορία.

Στο τέλος της παράστασης, αφού τα παιδιά του νηπιαγωγείου μας γνωρίστηκαν με τους μαθητές της Α΄ τάξης, με τους οποίους θα είναι του χρόνου συμμαθητές και τους δασκάλους Αγγλικών του δημοτικού σχολείου, συζήτησαν για την παράσταση και τα μηνύματα που πήραν, έπαιξαν παιχνίδια στα αγγλικά και τραγούδησαν τα αγαπημένα τους  αγγλικά τραγούδια.