Τα σχολεία άνοιξαν και τα παιδιά του νηπιαγωγείου μας αποτυπώνουν τα όνειρά τους για τη νέα σχολική χρονιά. Η ποίηση στο νηπιαγωγείο μας ανθίζει και ο πρώτος ποιητής που γνωρίσαμε ήταν ο Κωστής Παλαμάς με το ποίημα-ύμνο για τα σχολεία, με τίτλο «Τα σχολεία χτίστε». Διαβάζοντας το ποιηματάκι δημιουργούμε γλαφυρές εικόνες και συναισθήματα, τα οποία μοιραζόμαστε και συζητάμε στην τάξη μας. Με το παιχνίδι αντιστοίχισης εικόνων τα παιδιά βιώνουν καλύτερα τον ποιητικό λόγο και έρχονται σε αμεσότερη επαφή με τον εγγραματισμό. Η ποίηση αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι αγωγής του παιδιού. Τα παιδιά μέσα από την ποίηση μαθαίνουν νέο λεξιλόγιο, αποκτούν νέες εικόνες και ιδέες και επομένως, μεγαλύτερη φαντασία. Το συναρπαστικό ταξίδι μας στην ποίηση μόλις ξεκίνησε!