Οι μαθητές της Γ΄ τάξης του Σχολείου μας επισκέφτηκαν  τον πολυχώρο Ένεκα Παιδείας και παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ήρωες, θεοί και μύθοι». Ο μύθος της Περσεφόνης γίνεται  η αφορμή ώστε  μαζί με τον Ιάσονα και το χρυσόμαλλο κριάρι του να ταξιδέψουν στον «μυθικό»  Όλυμπο. Εκεί συνάντησαν τους αρχαίους θεούς, έμαθαν για τις αρετές και τα κουσούρια τους και μιμήθηκαν  τα χαρακτηριστικά τους γνωρίσματα! Ανταποκρινόμενοι στο αίτημα  των θεών  πραγματοποίησαν  (με παιγνιώδη μορφή σε  μουσικοκινητική αναπαράσταση) μερικούς από τους άθλους του Ηρακλή και του Θησέα, έπεισαν τους θεούς να αναλάβουν την εξουσία και  σχεδίασαν έναν  καλύτερο κόσμο. Σε μια ζωντανή αναπαράσταση της λειτουργίας της δημοκρατίας στην αρχαία Αθήνα οι μαθητές βρήκαν την ευκαιρία στην εκκλησία του δήμου να εκφράσουν τις σκέψεις και τις ανησυχίες τους, να προτείνουν λύσεις και να ψηφίσουν τον αρχηγό τους στον νέο κόσμο που ονειρεύονται.