Οι μαθητές της Γ΄ τάξης του Σχολείου μας επισκέφτηκαν  τον πολυχώρο «Ένεκα Παιδείας», όπου παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ήρωες, θεοί και μύθοι».

Ο μύθος της Περσεφόνης γίνεται  η αφορμή ώστε  μαζί με τον Ιάσωνα και το χρυσόμαλλο κριάρι του να ταξιδέψουν στον «μυθικό»  Όλυμπο. Εκεί συνάντησαν τους αρχαίους θεούς, έμαθαν για τις αρετές και τα κουσούρια τους μιμήθηκαν τα χαρακτηριστικά τους γνωρίσματα! Ανταποκρινόμενα στο αίτημα  των θεών τα παιδιά  πραγματοποίησαν (με παιγνιώδη μορφή σε  μουσικοκινητική αναπαράσταση) μερικούς από τους άθλους του Ηρακλή και του Θησέα, έπεισαν τους θεούς να αναλάβουν την εξουσία για να  σχεδιάσουν έναν  καλύτερο κόσμο. Σε μια ζωντανή αναπαράσταση της λειτουργίας της δημοκρατίας στην αρχαία Αθήνα βρήκαν την ευκαιρία στην εκκλησία του δήμου να εκφράσουν τις σκέψεις και τις ανησυχίες τους, να προτείνουν λύσεις και να ψηφίσουν τον αρχηγό τους στο νέο κόσμο που ονειρεύονται.