Την Τρίτη 12-11-2019, οι μαθητές της Γ’ τάξης του Σχολείου μας επισκέφτηκαν  το Εκθεσιακό Κέντρο Helexpo στο Περιστέρι και πραγματοποίησαν ένα έντονα βιωματικό ταξίδι στην ελληνική μυθολογία, με θέμα «Οι 12 άθλοι του Ηρακλή».

Οι μικροί επισκέπτες  συμμετείχαν βιωματικά και με τη βοήθεια των «ξεναγών» και ερμηνευτών, σε ένα ανεπανάληπτο ταξίδι στον χρόνο, στον χώρο και στην Ελληνική Μυθολογία. Είχαν  μια μοναδική ευκαιρία για «γνωριμία» με τους 12 θεούς του Ολύμπου, τους ημίθεους, τα μυθικά τέρατα, τους ήρωες, τους ανθρώπους, τις συνήθειες και τις αντιλήψεις εκείνης της εποχής.

Στόχος στο τέλος αυτής της συναρπαστικής διαδρομής μέσα από ένα απίστευτο μουσείο και την τεράστια «Αίθουσα των Άθλων», να κατακτήσουν   όλοι τον 13ο Άθλο και να κερδίσουν  ένα ξεχωριστό, συλλεκτικό δώρο!