Οι μαθητές της Ε΄ τάξης του Σχολείου μας επισκέφτηκαν τον πολυχώρο «Ένεκα Παιδείας» όπου παρακολούθησαν την εκπαιδευτική διαδραστική παράσταση με θέμα: «Ένα ταξίδι στα χρόνια τα βυζαντινά».

Η θεατρική παράσταση έδωσε  την ευκαιρία στους μαθητές να πραγματοποιήσουν μαζί με τους ηθοποιούς, ένα ταξίδι στη βυζαντινή Κωνσταντινούπολη. Ταξίδεψαν  πίσω στον χρόνο, παρευρέθηκαν  στα εγκαίνια της Πόλης, έζησαν στιγμές από την καθημερινή ζωή των Βυζαντινών,  επισκέφτηκαν  τον Ιππόδρομο,  παρακολούθησαν  αρματοδρομίες και  βίωσαν τα ιστορικά γεγονότα της στάσης του «Νίκα».

Ως Βυζαντινοί πολίτες, νοικοκυρές και στρατιώτες συμμετείχαν στα γεγονότα που διαδραματίστηκαν την εποχή του Ιουστινιανού, του Ηράκλειτου και του Λέοντα του Γ΄. Αγωνίστηκαν πίσω από τα κάστρα της πόλης ενάντια στους πολιορκητές Άβαρους, Πέρσες, Άραβες και γυμνάστηκαν με τους ακρίτες πλάι στον αντρειωμένο Διγενή. Τέλος, έδωσαν δίπλα στον Κωνσταντίνο Παλαιολόγο τη μεγάλη μάχη που οδήγησε στην άλωση της Πόλης.