DSC05555 DSC05557 DSC05560 DSC05563DSC05566DSC05568DSC05572 DSC05578 DSC05580 DSC05584

Την Πέμπτη 27-2-2018, οι μαθητές της Ε΄ τάξης του Σχολείου μας  επισκέφτηκαν τον πολυχώρο «Ένεκα Παιδείας» όπου  παρακολούθησαν εκπαιδευτική δια δραστική παράσταση με θέμα: «Ένα ταξίδι στα χρόνια τα βυζαντινά».

Μια θεατρική παράσταση που έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές να ντυθούν με τα κοστούμια της εποχής και να πραγματοποιήσουν μαζί με τους ηθοποιούς, ένα ταξίδι στη βυζαντινή Κωνσταντινούπολη. Ταξιδεύοντας πίσω στον χρόνο, οι μαθητές θα παρευρέθηκαν στα εγκαίνια της Πόλης. Έζησαν στιγμές από την καθημερινή ζωή των Βυζαντινών,  επισκέφτηκαν τον Ιππόδρομο,  παρακολούθησαν αρματοδρομίες και  βίωσαν τα ιστορικά γεγονότα της στάσης του «Νίκα».

Ως Βυζαντινοί πολίτες, νοικοκυρές και στρατιώτες  συμμετείχαν στα γεγονότα που διαδραματίστηκαν την εποχή του Ιουστινιανού, του Ηράκλειτου και του Λέοντα του Γ΄.

Αγωνίστηκαν πίσω από τα κάστρα της πόλης ενάντια στους πολιορκητές Αβαρούς, Πέρσες, Άραβες και γυμνάστηκαν  με τους ακρίτες πλάι στον αντρειωμένο Διγενή.

Τέλος, έδωσαν δίπλα στον Κωνσταντίνο Παλαιολόγο τη μεγάλη μάχη που οδήγησε στην άλωση της Πόλης.