Οι μαθητές της Ε΄ τάξης επισκέφτηκαν το Παναθηναϊκό Στάδιο, γνωστό και ως Καλλιμάρμαρο,  συμμετέχοντας στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Αγαπώ τον αθλητισμό-Kids’Athletics» του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων. Το «Καλλιμάρμαρο αποτελεί δημιούργημα των αρχαίων Αθηναίων και είναι προορισμένο από τα αρχαία χρόνια να φιλοξενεί την ευγενή άμιλλα του νου και του σώματος. Κατά τη διάρκεια της εκπαιδευτικής επίσκεψης οι μαθητές έζησαν μια ξεχωριστή εμπειρία μέσα σε έναν χώρο που  αποτελεί ένα από τα πιο σημαντικά μνημεία της ιστορίας μας και είναι ταυτόχρονα ένα σύμβολο του παγκόσμιου αθλητισμού.  Μέσα από ένα σύγχρονο σύστημα αυτόματης ακουστικής ξενάγησης μπόρεσαν να γνωρίσουν κάθε γωνιά του Σταδίου. Επιπλέον είδαν  από κοντά αφίσες και δάδες των Ολυμπιακών Αγώνων από το 1896 έως σήμερα. Στη συνέχεια μέσα από ένα οργανωμένο αθλητικό πρόγραμμα στον αγωνιστικό χώρο του Σταδίου είχαν τη δυνατότητα να  προσεγγίσουν βιωματικά τα αθλήματα του μπάσκετ και του βόλεϊ. Στο τέλος του εκπαιδευτικού προγράμματος προσφέρθηκαν στους μαθητές αναμνηστικά διπλώματα και μετάλλια.