Οι μαθητές της Β΄ τάξης του Σχολείου μας επισκέφτηκαν το Μουσείο Πειραμάτων, όπου παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα «Η μάγισσα Ξερόλα και το παραμύθι πειραμάτων».

Ένα παραμύθι πειραμάτων, κατορθώνει να μας εισάγει στον μαγικό κόσμο της επιστήμης, όσο μικροί και εάν είμαστε! Στο πρόγραμμα αυτό, η μάγισσα Ξερόλα, κάνει πως τα ξέρει όλα, αλλά στην πραγματικότητα δεν έχει καθόλου γνώσεις! Όμως, αντί να πάει στο σχολείο, προτιμά να κλέψει τις γνώσεις των παιδιών, για να μην κουραστεί καθόλου! Τότε, τρεις νεράιδες, μαζί με τα παιδιά, αναλαμβάνουν δράση! Η Μπία Βιολογία, η Φίφη Φυσική και η Ντία Χημεία βοήθησαν τους μικρούς μας μαθητές να φτιάξουν φίλτρα και να περάσουν διάφορες δοκιμασίες με αληθινά πειράματα.