Την Παρασκευή 29-11-2019, οι μαθητές της B΄ τάξης του Σχολείου μας επισκέφτηκαν τον πολυχώρο Ένεκα Παιδείας, όπου παρακολούθησαν στο εργαστήρι τέχνης, πολιτισμού και διαδραστικής μάθησης το πρόγραμμα «Οι 4 εποχές του χρόνου – Ο πειρατής των εποχών».

Οι  μαθητές, συμμετείχαν  σε ένα θεατρικό δρώμενο με πρωταγωνιστή τον πειρατή των εποχών και παρακινήθηκαν να εκπαιδευτούν ως ναύτες ενός παράξενου πληρώματος που ταξίδεψαν στις ομορφιές των εποχών.

Με τα στοιχεία που συνέλεξαν στο ταξίδι τους σχεδίασαν τους χάρτες των εποχών και τους χρησιμοποίησαν ως σκηνικά για τη διαδραστική παράσταση όπου συμμετείχαν όλα τα παιδιά, τα οποία ντύθηκαν  με κοστούμια που αναπαριστούσαν στοιχεία των εποχών που συνέθεταν μια ιστορία για κάθε εποχή, την οποία  δραματοποίησαν  με τη βοήθεια των έμπειρων εμψυχωτών.