Στα πλαίσια του μαθήματος της Μελέτης Περιβάλλοντος για την Αρχαία Ολυμπία και τα Ολυμπιακά αθλήματα του «τότε» και του «σήμερα», οι μαθητές της Γ΄ τάξης, μας παρουσίασαν πολύ ενδιαφέρουσες εργασίες που επιμελήθηκαν οι ίδιοι και μας μίλησαν για τα Ολυμπιακά αθλήματα.

Στη γνωριμία με το μεγάλο αυτό κομμάτι του πολιτισμού μας βοήθησε πάρα πολύ η παρουσίαση και ομιλία του παππού ενός μαθητή μας, του ευγενέστατου, αλλά και πολύ πρόθυμου, να μοιραστεί τις γνώσεις του μαζί μας, κύριου Γιάννη Διακομιχάλη, που με περισσό ζήλο μας ξενάγησε στους δρόμους της Αρχαίας Ολυμπίας και των παλαιότερων, αλλά και σύγχρονων Ολυμπιακών Αθλημάτων.

Τέλος, προσπαθήσαμε να αναβιώσουμε κάποια από τα Ολυμπιακά αθλήματα, να τα γνωρίσουμε, να νιώσουμε τη χαρά της συμμετοχής και κυρίως να ενστερνιστούμε τον ευγενή τρόπο συναγωνισμού των αθλητών τότε.