Παγκόσμια  Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου γιορτάζεται η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου, η οποία καθιερώθηκε από τη Διεθνή Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα (International Board on Books for Young People–IBBY) το 1966.

Η επιλογή της ημέρας δεν έγινε τυχαία. Είναι η ημέρα που γεννήθηκεο μεγάλοςΔανός συγγραφέας παιδικής λογοτεχνίας, Χανς Κρίστιαν Άντερσεν.

Στόχος της ημέρας είναι να αναγνωρίσουν τα παιδιά την αξία των βιβλίων, να αγαπήσουν το βιβλίο και το διάβασμα, αλλά και να ενδιαφερθούν οι μεγαλύτεροι για το παιδικό βιβλίο.

Η  συγγραφέας κα Δήμητρα Φώτου στα Εκπαιδευτήρια Πασχάλη

Για να τιμήσουμε την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου προσκαλέσαμε στο σχολείο μας τη συγγραφέα παιδικών βιβλίων κα Δήμητρα Φώτου.Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε στο θέατρο του σχολείου μας και οι μαθητές όλων των τάξεων είχαν την ευκαιρία να συναντηθούν με τη συγγραφέα του βιβλίου «Το χαμένο σωσίβιο», να συνομιλήσουν μαζί της και να ζήσουν μια μοναδική εμπειρία, που πραγματικά τους έμεινε αξέχαστη.