Συμμετοχή των μαθητών της  ΣΤ΄ τάξης στα εργαστήρια φυσικής για την παρασκευή αρωμάτων. Οι μαθητές της Ε΄ τάξης στα πλαίσια της διαθεματικής δραστηριότητας στην κλιματική αλλαγή και τον εθελοντισμό παρουσίασαν  μακέτες χρησιμοποιώντας τη φαντασία, τη γνώση και τη δημιουργικότητά τους και κατασκεύασαν ομαδικά τρισδιάστατα ενεργειακά κτίρια, αιολικά, φωτοβολταϊκά πάρκα  και πλατείες, καθώς και σταθμούς ανακύκλωσης. Μια «πράσινη πόλη» ικανή να ανατρέψει την κλιματική αλλαγή του πλανήτη μας.

Επίσης, οι μαθητές της Ε΄ τάξης στα πλαίσια της συνεργασίας στο μάθημα της Φυσικής και συγκεκριμένα στην ενότητα για τον ηλεκτρισμό, δημιούργησαν ηλεκτρικά κυκλώματα μέσα από μια παιγνιώδη διαδικασία. Η λογική στηρίχτηκε στο παιχνίδι «Φωτεινός Παντογνώστης» και η θεματολογία που επιλέχτηκε είχε άμεση σχέση με τα ενδιαφέροντα των μαθητών. Δόθηκε έτσι η ευκαιρία στους μαθητές να κατανοήσουν την έννοια του ανοιχτού – κλειστού κυκλώματος, της λειτουργίας του και της εφαρμογής του στην καθημερινή ζωή.